דף הבית >> מאמרים >> מה מעכב ומה מקדם אותך בחיים ?
ב"ה

מה מעכב ומה מקדם אותך בחיים ?
 

מתוך הסידרה : "הארות" - הארה מספר תשע מתוך הקורס: מעגל חייך לפי הבורא הפנימי ואותיות הא"ב -

"מידה כנגד מידה שקולים ארבעה חלקים אשר נמצאים בתודעה האנושית. ...ארבעה גופים שליליים אשר אינם מאפשרים לו להתפתח ובולמים אותו בדרך אל ההארה, הם: יוהרה, קנאה, בוגדנות וטומאה. לעומתם מופיעים ארבעת גופי האלוהות אשר מטווים את הדרך אל האלוהות הטבועה בנפש, והם: ענווה, אהבה, מסירות, קדושה."


מסתרי התודעה

הטקסט מוביל אותנו להתבוננות אל מסתרי התודעה שלנו. אנחנו לומדים כאן, שבתוך התודעה האנושית שלנו, ישנם שמונה מצבים, ארבעה חיוביים מול ארבעה שליליים.

הם ביחסי כוחות שווים, זה מול זה. השפעתם על האדם שקולה במידתה ולכן עוצמתם רבה כמצבים מעכבים או מקדמים.

התודעה האנושית מורכבת מכל מה שאנחנו כבני אדם יודעים, מרגישים, חושבים. ישנם גורמים שונים המעצבים את התודעה, אולם הגורם המרכזי המשפיע עליה הוא סיפוק הצרכים שלנו. עד כמה כל מה שאנחנו חושבים ועושים יגרום לנו להנאה וישקיט את החסכים שלנו.


מעגל שקר

אנחנו מנסים בכל דרך אפשרית לספק את הדחפים והצרכים שלנו. כתוצאה מכך אנחנו מאוד מרוכזים בעצמינו, מרגע לידתינו. כל עוד אנחנו תינוקות, זה הוא מצב הדברים הטבעי. הבעיה מתחילה כאשר כאנשים שאמורים להיות בוגרים, אנחנו ממשיכים את אותם דפוסים ילדותיים לסיפוק הצרכים שלנו.

אנחנו אובססיביים, שתלטניים, אגואיסטיים ולא מתחשבים בצרכים של אחרים.

תודעה כזאת, המנוהלת על ידי דפוסים כאלה, מביאה אותנו לארבעה מצבים שהם: יוהרה, קנאה, בוגדנות, טומאה. הם הופכים להיות הבסיס לחיינו ויוצרים דרך חיים שלילית, הנקראת: מעגל שקר. דרך חיים כזאת מבוססת על תודעה שלילית, מזיקה לעצמנו, מרחיקה אותנו מן המהות האלוהית שלנו וממקורות היצירתיות הבונה והמקדמת, השפע וכל הטוב.


האמנם זו הצלחה?

גם אם נראה לכאורה שאדם כזה מצליח, תהיה הצלחתו חלקית בלבד. התודעה השלילית ההרסנית, שמבוססת על יוהרה, תפרוץ בתחום כלשהו בחייו ושם יעברו עליו סבל, כעס, פחד, דיכאון או כל התנהלות רגשית שלילית אחרת. האנרגיה השלילית של היוהרה היא אנרגיה מצמצמת ומכווצת את האדם כי הוא עסוק אך ורק בעצמו.

ההתפתחות תיעצר ודרך חיים זו תגבה ממנו מחיר בשלב כזה או אחר.

תודעה חיובית ומקדמת

לעומתם, קיימים ארבעה מצבי תודעה חיוביים המקדמים את האדם אל ההארה והם: ענווה, אהבה, מסירות, קדושה. הארה הינו מצב של תודעה עילאית בו האדם מרגיש חלק מן הבורא ומרגיש מואר באורו של הבורא. לאחר תירגול ותהליכי התפתחות רוחנית ניתן להפוך זאת לדרך חיים. כל אדם בתוכו שואף להגיע להארה, במודע או באופן לא מודע, מפני שקיים בו רצון הנשמה לחזור אל הבורא.

האדם המבסס את חייו על ענווה מצליח להתחבר לאלוהות שבתוכו מפני שהוא מבין שהוא אינו ה"מנהל" הבלעדי של חייו ושיש "מנהל" גדול ממנו. הוא מבין את מקומו כאדם מול הבורא.

כאשר האדם מצליח להתחבר אל האלוהות הטבועה בנפש, נפתחות בפניו אפשרויות רבות להצלחה ולקידום בחיים כי הוא מתחבר בכך לשפע האלוהי האינסופי. בנוסף אנו גם למדים מן הטקסט על תפקידה של הנפש כמכילת האלוהות במובן החיובי שלה. ניתן להבין מכך כי הנפש אחראית לחיבור הנכון או הלא נכון אל האלוהות הטבועה בה. נתון זה מעודד את האדם לעשות עבודה נפשית אם הוא רוצה לשפר את חייו על ידי חיבור לאלוהות.

ענווה לעומת יוהרה

כאשר אדם נמצא בענווה הוא אינו מרוכז בעצמו בלבד ולכן יכולה התודעה שלו להתפתח לרוחב ולעומק המציאות שבה הוא חי. הוא אינו עסוק רק בסיפוק האינטרסים של עצמו, אלא שואף ליחסי גומלין והתרחבות תוך התחשבות בכל מה שקיים סביבו, בעיקר בצרכים של אנשים אחרים.

כאשר אדם נמצא בענווה, הוא עולה על מסלול של התקדמות והתפתחות, הוא מונע על ידי אהבה נכונה לעצמו שנובעת מן האהבה לבורא שבתוכו. אהבה זו מהדהדת ממנו והלאה ויוצרת מארג של אנרגיה חיובית בכל מעגלי חייו. כל התחומים בחייו משתפרים, יחסים חברתיים, זוגיים ומשפחתיים, האנרגיה החיובית שהוא יוצר בתוכו מוקרנת החוצה ומשפיעה על המציאות סביבו באופן שפועל לטובתו.

כשם שהיוהרה היא הבסיס השלילי העיקרי בתודעה האנושית המביא את האדם לחיי הונאה עצמית, לעיתים שחיתות, ניצול אחרים, מצוקה נפשית או טומאה, כך הענווה עושה את ההיפך. היא פותחת את הדרך לשיגשוג, שמחה, הארה ולהתעלות רוחנית עד כדי קדושה.

 

בברכת תודעה חיובית ומקדמת,

פנינה אולי (פא"י)©כל הזכויות שמורות לפנינה אולי.
 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...