אז מה אם אני מגמגם...
 
 
  
 
מסר מספר 39:
 
 
 
"מה חזק יותר, קולו של המגמגם או קול רגיל?"
 
 
מחשבות:
 
מאז ומעולם נחשב הגימגום למום, פגם, נכות. מאז ומעולם היה האיש המגמגם נושא לצחוק וללעג.
 
לילד מגמגם נכונו חיים קשים בכל מסגרת.
 
מה אתם חושבים על גימגום?
 
על השאלה שבכותרת בודאי רבים יענו, שקול רגיל נשמע חזק יותר מקול מגמגם. ככה, תשובה ספונטנית מן המותן, בלי לחשוב יותר מדי.
 
אבל אם נחשוב רגע, נראה שאין כל קשר בין אופן הדיבור, גימגום או לא גימגום, לבין עוצמת הקול.
 
ואם נחשוב עוד קצת גם ניווכח, שמה שיקבע זה מה נאמר על ידי כל אחד ולא הלקות התיקשורתית.
 
קצב הדיבור, יכולת הניסוח קשורים ליכולות השכליות שלנו בתחום זה. אדם מגמגם יכול להיות בעל אינטיליגנציה גבוהה ואין כל קשר בין הדברים.
 
כשהייתי בבית הספר היסודי, היה אצלנו בכיתה ילד מגמגם. הוא גימגם בעיקר ברגעי לחץ, שיכולים היו להתרחש גם כאשר פנה אליו מורה בשאלה.
 
הכיתה לא צחקה כאשר היה מתאמץ לענות ולהתגבר על מבוכת הגימגום. אני זוכרת שדוקא ילד זה השתייך לקבוצת המובילים בכיתה. וזאת למרות שהיה ביישן ודי מכונס בתוך עצמו.
 
לימים נודע לי שהוא נפטר ממחלה קשה.
 
אך מה היה אז, בכיתה? למה הילדים לא צחקו ממנו? ובכן יש לכך כמה סיבות: הוא הצטיין בלימודים, היה נבון ביותר, מוכשר בכתיבה. אני זוכרת שהיה ילד יפה מאוד במראהו והיה חביבן של הבנות. הוא התנהג כילד רגיל לכל דבר, השתלב בחברת הילדים שקיבלוהו ללא בעיה. קיסמו האישי שבה את לב כולם.
 
מה אנחנו למדים מזה? שמה שקובע הוא האישיות של האדם. אם יש לך מה לומר, יקשיבו לך גם אם תאמר זאת בגימגום.
אם אין לך מה לומר, או דבריך יהיו תפלים, לא יעזור כמה חזק יהיה קולך, איש לא יקשיב לך וקולך לא יישמע.
 
משה רבנו המגמגם הוא דוגמה ומופת. האנושיות שלו פורצת מכל עבר. החל מתינוק שכדי להצילו נעקר ממשפחתו, טראומה גדולה לכל הדעות, אחר כך "עולה לו הדם לראש" והוא הופך לרוצח ולא מסוגל להשתלט על הדחפים שלו, הוא הופך להיות עבריין נמלט ונוסף לכל הצרות הוא גם מגמגם.
 
דוקא בו בחר הקדוש ברוך הוא כיוצר ובונה אומה וכנביא כל הנביאים מאז ומעולם.
 
היה למשה מה לומר. אמנם אהרון אחיו עזר לו, אך המנהיג היה משה. דוקא האנושיות שלו עמדה לצידו כיתרון. מאוד יתכן, שדוקא החסרונות והמוגבלות שלו דירבנו אותו להצליח. הוא יכול היה להבין את השונה, החלש והפגיע וליצור חוקה ליברלית סוציאלית הראשונה בעולם. בשום מקרה לא מתואר שהגימגום הפריע לו בביצוע משימה כלשהי או שמישהו לא הבין אותו.
 
אם יש לכם רעיון כלשהו, אמת פנימית שאתם רוצים להפיץ, אמונה, תאוריה, חזון, אל תהססו לומר אותם בקול רם. בחרו קהל מתאים והתחילו להשמיע את קולכם, גם אם זה יהיה בהתחלה מגומגם. העיקר שהדברים יאמרו וקולכם יישמע. לאט יתחילו יותר ויותר אנשים להקשיב לכם והדברים ייכנסו אל ליבם.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...