הקו המשווה
 
 
 
 
 
מסר מספר 26:
 
 
" השוואה לעולם לא תוביל אותך אל הקו המשווה".
 
 
מחשבות על המסר:
 
 
 
אנחנו עסוקים כל הזמן בלהשוות את עצמנו לאחרים, כמעט ואי אפשר להימנע מזה. אנחנו בודקים את הישגינו ופעולותינו תוך פזילה ישירה או עקיפה ל"דשא של השכן".
 
 
פעמים רבות אנחנו נוטים להסתכל על החצי הריק של הכוס, כאשר הכוס היא אנחנו. יש לנו נטיה
שלכאורה בלתי מובנת כזאת, להפחית מערך עצמנו ו"להאדיר" את הישגי הזולת. הבה לא נטעה, לא מדובר כאן בפירגון או ענווה מצידנו.
 
 
אנו יכולים להיות מוכשרים מאוד, בעלי יכולות מגוונות, עם הישגים שונים בתחומים שונים ובכל זאת לא להאמין בהם ולא לסמוך עליהם ואנחנו נשארים בתחושת ריקנות וחוסר משמעות.
 
חשוב להדגיש, כי הישג הוא לאו דוקא תעודה שתלויה על הקיר, או מכונית פאר שחונה בחניה שלנו.
הישג הוא כל שינוי שעשינו ממצב אחד למצב אחר שדרש מאיתנו השקעת מאמץ וויתור על משהו.
 
פעמים רבות נקבל תגובות ומשובים מחזקים מן הסביבה, אולם עדיין נהיה באותה תחושת חוסר בטחון ודימוי עצמי נמוך ולא נהיה מחוברים לעוצמות שלנו.
 
לכל אחד מאיתנו יש דימוי של "אני אידאלי" בראש. גם אם לא נחשוב עליו בכל רגע, הוא קיים בלא-מודע שלנו, שריד להפנמות של דמויות ששימשו לנו מודל לחיקוי ולהזדהות.
 
כמו-כן, יש לנו דימוי של "אני" כפי שאנחנו תופסים אותו, כפי שנדמה לנו שאלה אנחנו. בדרך כלל אנחנו נראים בעיני עצמנו פחותים במידה רבה ממה שאנחנו באמת. קוראים לזה: דימוי עצמי נמוך.
 
הדימוי העצמי מנצח כל דימוי אחר, לכן חשוב כל-כך שנגבש ונפתח דימוי עצמי חיובי.
 
ככל שגדל הפער בין ה"אני האידאלי" שלנו לבין תפיסת ה"אני" שלנו עכשיו, כך אנו מרגישים נחותים יותר.
 
אם נתאמץ כל הזמן לצמצם את הפער הזה ולנסות להיות ה"אני האידיאלי" שלנו, אנחנו דנים את עצמנו לחיים של תיסכול אינסופי. אנחנו עושים זאת לעצמנו כל זמן שאנחנו עסוקים בהשוואות, כי אנחנו משווים את ה"אני האידיאלי" שלנו עם אחרים ומרגישים כי לעולם לא נצליח "להיות כמוהם".
 
התיסכול גדל עוד יותר, כי אנחנו ממשיכים להשוות גם את הדימוי העצמי שלנו בהווה עם אחרים שנחשבים כקרובים ל"אני האידאלי" שלנו, והתסבוכת הפנימית ותחושת חוסר הערך מציפים אותנו.
 
ומדוע כך?
 
זאת כי לעולם לא נצליח להיות "האני האידאלי" הזה. לעולם לא נצליח להיות מישהו אחר. לא קיימת דמות אידאלית בשום צורה ולא ניתן להגשימה בשום צורה.
 
אם כך מה עלינו לעשות, לוותר ולא להשתפר?
 
ממש לא. אנחנו צריכים לברר לעצמנו מה היא המטרה. מה התכלית בכל זה, האם לחקות אנשים אחרים כדי להיות כמוהם? האם נצליח בכך? אולי כן, אך מתי יש לזה סיכוי להצליח?
 
נוכל להגיע לשיפור עצמנו רק אם מלכתחילה נקבל את עצמנו כפי שאנחנו. לא נעסוק בהלקאה עצמית, לא נאשים את עצמנו, לא נהיה ביקורתיים ושיפוטיים כלפי עצמנו וכלפי מעשינו. זו המטרה הלגיטימית היחידה הבאה בחשבון עבורנו.
 
רק מתוך קבלה עצמית אמיתית, נוכל לשפר מה שטעון שיפור באופן עניני, ממוקד ולהקצות לכך את המשאבים הרצויים.
 
נלמד לקבל ולאהוב את עצמנו למרות חסרונותינו. זו היא ההתחלה שתוביל אותנו לפריצת דרך.
 
כל עוד אנחנו עסוקים בהשוואות, אין לזה סוף. היכן נעצור? תמיד יהיה מישהו שיהיה יותר מוצלח מאיתנו במשהו, כפי שאנחנו תמיד נהיה יותר מוצלחים במשהו, ממישהו אחר.
 
על כן ראשית חכמה, הפסיקו להשוות את עצמכם לאחרים. התחילו להשקיע מאמצים ללמוד לקבל את עצמכם, לאהוב את עצמכם כפי שאתם, לכבד את עצמכם, לתמוך בעצמכם ולסלוח לעצמכם על חסרונותיכם.
 
בצורה כזאת תגיעו לקו המשווה – הוא הקו בו כל בני האדם שווים בזכות היותם בני אדם ולא מעבר לכך.
 
אי ההשוואה תביא אתכם לתחושה של שיוויון ולא תחושו אז נחותים או עליונים על שום אדם.
 
 
 
 
 
 
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...